Faculty & Staff List

Jessica Etheredge
Principal
[email protected]

Lesley Herron
Assistant Principal (Grades 5/6)
[email protected]

Kyle Childress
Assistant Principal (Grades 7/8)
Athletic Director 
[email protected]  
 
Matt Hickey
SRO
[email protected]

   
Kelly Farris
Bookkeeper 
[email protected]  
 

Lisa Handy
Secretary 
[email protected] 
 

Gina Harp
Attendance Secretary 
[email protected]  

 
Lee Holloway
Counselor (Grades 5/8)
[email protected]  
 
Whitney Upton
Counselor (Grades 7/8)
[email protected]  
 
Lana Reagan
Nurse 
[email protected]  
 
April Mullins
Psychologist 
[email protected]
 
Spencer Kress
Nurse (SPED - CDC)
[email protected]

 
     
Aly Hamlet
ELA (Grade 5)
[email protected]

Jennifer Mortensen
Social Studies(Grade 5)
[email protected]
 
Natalie Myhre
Science (Grade 5)
[email protected]

Karen Peters
Science & Social Studies(Grade 5)
[email protected]  
Greg Phillips
Math (Grade 5)
[email protected]
Penny Smitty
Math (Grade 5) 
[email protected]

Bailey Stephenson
Math (Grade 5)
[email protected]

 
Devinne Weekes
ELA (Grade 5)
[email protected]

Kayla Winfree
ELA(Grade 5)
[email protected]
 

     
Charity Bowie
ELA (Grade 6)
[email protected]  
 
Savannah Bowman
Science (Grade 6)
[email protected]

Sean Farley
Social Studies (Grade 6)
[email protected]
 
Brent Green
Math (Grade 6)
[email protected]

Terri Haney
Math  (Grade 6) 
[email protected]


 
Amber Huff
ELA (Grade 6)
[email protected]

 
Travis Temples 
Math (Grade 6)
[email protected]

Stephanie Winfree
ELA (Grade 6)
[email protected] 
 
Beau Winningham
Science & Social Studies(Grade 6)
[email protected]  
 
 
   
Brenda Bos
Science & Social Studies (Grade 7)
[email protected]

Karen Brown
Math  (Grade 7) 
[email protected]

 
Alexis Clark
ELA (Grade 7)
[email protected]


Richard Hubbard
Math (Grade 7)
[email protected]
Monica Johnson
ELA (Grade 7)
[email protected]

Keith Parker
Social Studies (Grade 7)
[email protected]
 
   Kacie Pierce
Science (Grade 7)
   
     
Jamie Allison
Science (Grade 8)
[email protected]  
 
Karissa Cantrell
Math (Grade 8)
[email protected]  

 Chelsea Eaton
ELA (Grade 8)
 
Julie King
ELA (Grade 8)
[email protected]  
 
 Jennifer Maxwell
Science & Social Studies (Grade 8)
[email protected]  
Megan Senn
ELA (Grade 8) & English 1
[email protected]

Julie Sliger
Math & Algebra 1(Grade 8)
[email protected] 
Dustin Williams
Social Studies (Grade 8)
[email protected] 


 
 





Chelsey Brown
Chorus/General Music (Grades 5-8) 
[email protected] 
 
Emily Hughes 
PE (Grades 5-8)
[email protected] 
 
Joey Jones
PE (Grades 5-8)
[email protected] 
 
Bonny Day
Art (Grades 6/8)
[email protected]



 
Janis Nunnally 
Art (Grades 5/8)
[email protected]



Kyle Netherton
Band/General Music (Grades 6/8)
[email protected] 


 Jonathan Oliver
Band
   
     
Amanda Stacey
SPED
[email protected]



Michael Spears
World Cultures & Spanish (Grades 5-8)
[email protected]



Amy Swafford
Media Specialist (Grades 5-8) 
[email protected] 



Derek Allen
TRACS Assistant 
[email protected]  
 
McKinsey Blake
SPED (Grade 7)
[email protected]  
 
Troy Carter
SPED (Grade 8)
[email protected]
 
Anna Brown
ESL
[email protected]

 
Amy Fox
SPED (Grade 6 Inclusion)
[email protected]

 


 
Tammy Hunter
SPED (Grade 5)
[email protected]  

 
Buffie Mann
ISAS (Grades 5/8)
[email protected]  

 
Vickie Dillehay
RTI Facilitator
[email protected]

 
Marcy Netherton
CDC (Grades 5/8)
[email protected]  
 

Justin Carr
SPED Assistant - ERC
[email protected]

 

 

Nancy Collier
SPED Assistant - CDC
[email protected]



Barbara Asberry
RTI Facilitator
[email protected]



Michelle Johnson
RTI Assistant
[email protected]



Kenzie Dyer
SPED Assistant - TRACS
[email protected]


Liz Shanks
RTI Assistant
[email protected]


Michelle Simpson
SPED Assistant - Inclusion
[email protected]


Renee Watts
SPED Assistant
[email protected]

 
Madison York
SPED Assistant
[email protected]
 
 
 

 
 

 
 
 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.